Huawei kunde äntligen distribuera sin 5G-utrustning i Frankrike. En artikel i L’Humanité tar upp uttalanden från en facklig tjänsteman från Alcatel enligt vilken SFR, Free och Bouygues alla håller på att ersätta sin Alcatel-utrustning med Huawei-utrustning. Och tidningen för att berätta hur en 5G-antenn utplacerad framför försvarsministeriet ledde regeringen att anta ett ändringsförslag som förbjuder Huawei-utrustning i Parisregionen och i kärnnäten.
Medan Huawei är föremål för misstankar om spionage i USA, verkar relationerna mellan den kinesiska jätten och länderna på den gamla kontinenten mer pragmatiska. En artikel publicerad i L’Humanité, upptäckt av våra kollegor från Univers Freebox, tar upp orden från DSC CGT-fackliga representanten Claude Josserand på Alcatel-Lucent International, enligt vilka nästan alla franska operatörer håller på att ersätta sin utrustning med Huawei-utrustning … Ett fenomen som enligt tidningen “Hjälper till att marginalisera Frankrike från stora frågor som 5G”. Fackföreningsrepresentanten förklarar: “Gratis, SFR och Bouygues ersätter Alcatel-utrustning med kinesiska Huawei, och den franska regeringen, som inte har gett sig något sätt att motsätta sig den – snarare tvärtom eftersom den har gynnat framväxten av privata konkurrenter – betalar priset idag”.
Gratis, SFR och Bouygues skulle välja Huawei för sin 5G-utrustning?
L’Humanité berättar hur installationen av SFR av en 5G Huawei-antenn precis framför Försvarsdepartementet orsakade nödtillägget ”Till Pacte-lagen [d’un] ändring för att förhindra, i extremis, den kinesiska tillverkarens utrustning i Parisregionen och i kärnnätverken ”. Frankrike uppvisar en misstro mot Huawei, men det är ingen fråga om att förbjuda sin utrustning i landet för tillfället. Orange föredrar å sin sida att undvika att använda Huawei för att distribuera 5G i Frankrike, särskilt för kärnnätutrustning. Att göra utan Huawei är dock komplicerat. Särskilt i ett sammanhang där auktioner av 5G-frekvenser kan stiga, och där operatörer redan ombeds att investera i fibernätet.
Läs också: 5G – allt du behöver veta om framtidens nätverk
För nu, påminner Thierry Franchi, sekreterare för CCE Orange, som också citeras av mänskligheten, “Huawei är tekniskt bra, och dessutom är det billigt”. Speciellt jämfört med konkurrensen inom denna typ av nätverksutrustning, främst Ericsson, Nokia och Samsung. I USA och i länder där Huawei-utrustning kommer att förbjudas för att distribuera 5G-nätverket har operatörer ändå inget annat val än att betala det höga priset. Detta kan i botten försena demokratiseringen av teknik med långsammare täckning och utan tvekan också med dyrare planer.