Orange ser till att 5G inte kommer att revolutionera abonnenternas liv. Enligt den befintliga operatören ser framtidens nätverk inte riktigt annorlunda ut än den nuvarande 4G. I själva verket borde endast företag verkligen dra nytta av “5G-revolutionen” som telekom lovade.
“För allmänheten kommer 5G att vara en del av en form av kontinuitet” förklarar Stéphane Richard, VD för Orange, i en intervju med våra kollegor från Entreprendre. Ledaren retar ändå ankomsten “Av en ny era” i “Hur man konsumerar innehåll och vissa shower, särskilt liveshower och i synnerhet sport”. För abonnenter handlar det om allt som 5G-nätverket ska förändras, glider Stéphane Richard.
Läs också: 5G-nätverk: var är täckningen i Frankrike
Orange ser till att 5G inte är nödvändigt för prenumeranter
“5G kommer framför allt att vara en revolution för företag” medger verkställande direktören. På denna sida, framtidens nätverk, vars distribution redan har börjat, “Kommer att förändra vårt sätt att producera och arbeta”. 5G bör också påskynda tillkomsten av självkörande bilar. Tack vare nätets låga latens kommunicerar bilarna med varandra och blir helt autonoma. Europaparlamentet har också valt 5G snarare än Wi-Fi som standard för trådlös kommunikation för självkörande bilar.
För några veckor sedan kom Jean-Paul Arzel, nätverksdirektör för Bouygues Telecom, överens med Stéphane Richard. Enligt honom finns det ingen enorm skillnad mellan 5G och nuvarande 4G för abonnenter. “Det blir ingen paus eftersom 4G representerade en jämfört med 3G” humrar Jean-Paul Arzel. Från 2023 kunde dock saker accelerera. I slutändan tror verkställande direktören att 5G kan ersätta WiFi.
”Vi har inte ett omedelbart behov av 5G eftersom vi knappt har avslutat 4G. Vi kan fortsätta att leva med 4G i några år ” tillägger Stéphane Richard. VD anser dock att det är viktigt att Europa inte hamnar efter “Vis-à-vis amerikanerna, kineserna och andra stora asiatiska länder, som Korea och Japan”. Med detta i åtanke har Orange redan distribuerat mer än 100 experimentella antenner i Frankrike och etablerar sig redan som nummer ett i 5G-loppet.
Källa: Entreprenör