Alphabet, Googles moderbolag, har just sett att dess kapitalisering överstiger 1000 miljarder dollar på Wall Street-börsen. Marknaderna verkar belöna företagets genomgående imponerande resultat, Googles molnutsikter och utnämningen av Sundar Pichai som chef för Alfabetet.
Alphabet, moderbolaget till Google, har precis anslutit sig till Apple, Amazon och Microsoft i den mycket slutna klubben av amerikanska företag som värderas till mer än 1000 miljarder dollar. Tröskeln nåddes strax före stängningen av marknaderna torsdagen den 16 januari 2020. Koncernens åtgärder avslutade därmed sessionen till 1 451,70 dollar per aktie, en ökning med 0,87%.
Sammantaget uppnådde gruppen återigen exceptionella resultat 2019: företaget såg återigen sin omsättning växa med 20% – en tillväxttakt som Alfabetet, och Google innan det, har lagt ut i mer än ett decennium. Således tog det företaget bara 47 dagar att se dess kapitalisering gå från 900 miljarder dollar till mer än 1000 miljarder dollar.
2020 lovar redan att bli ett bra år
Och det verkar inte vara klart att sluta eftersom tillväxten redan under de första veckorna 2020 var 7%. I Alfabetets inkomster var det främst inkomsterna från Googles reklamnätverk som drev resultaten upp. 84% av Alfabetets årliga försäljning sker via AdSense.
Investerare förväntar sig dock ett ökat reklamintäkt med ankomsten av det amerikanska valet. Men det är bara en del av berättelsen: Google har fortfarande gott om handlingsutrymme i molnet 2020 – och har utnämnt Thomas Kurian, tidigare på Oracle, som chef för divisionen.
Ett annat faktum är kanske inte helt orelaterat till de höga priserna. Företagets grundare Larry Page och Sergei Brin har meddelat att de avgår från företagsledningen. Följt av utnämningen av Sundar Pichai som chef för alfabetet. Men nästan hälften av hans kompensation kommer att vara nära kopplad till utförandet av Alphabet-aktier.
Läs också: Alphabet (Google) har nu mer pengar i reserv än Apple
En kulturförändring, medan företagets grundare hittills alltid vägrade att ge efter för press från aktieägarna.
Källa: Marketwatch