Asus förbereder en ny tablettserie under namnet ZenPad. Den senare ska köras under en Intel-processor enligt de första dokumenten som cirkulerar på webben. Deras presentation är nära förestående i den mån de skulle formaliseras vid Computex 2015 som hålls i början av juni. Det här är vad vi vet om dessa nya tabletter.
Två surfplattor och totalt fyra varianter, detta är vad Asus har i beredskap för oss med sina ZenPad 7 och 8. Vi börjar med 7-tumsversionen som ska placeras på ingångsnivån till ett mycket lågt pris, mellan 139 och 159 euro.
För detta pris hittar du en Intel Atom x3-processor, 1 GB RAM, 8 eller 16 GB lagringsutrymme och en microSD-port för att utöka minnet. Två kameror, WiFi, Bluetooth och en IPS-skärm på 1024 x 600 pixlar kompletterar det tekniska bladet. Ingen HD därför, men ett riktigt lågt pris för en surfplatta. 159 euro-versionen kommer att dra nytta av 3G.
Vi går till nästa nivå i storlek och kraft med 8-tumsversionen som kommer att ha en skärm med en mycket högre definition på 2048 x 1536 pixlar (QXGA). Vi kommer också att hitta 2 GB RAM-minne och en Intel Atom Z3560 eller Z3530 Moorefield-processor, den senare klockades vid 1,83 GHz. För lagringskapacitet erbjuds 8/16/32 och 64 GB versioner.
Inget pris för tillfället för Asus ZenPad 8. När det gäller design bör surfplattorna vara lika trots de mycket avlägsna tekniska bladen. Asus erbjuder alltid solida produkter och vi ser fram emot att se prestandan hos Intel-processorer som generellt har ett bra prestanda / konsumtionsförhållande. Bara några dagar till att vänta på mer information om dem.
Via