Samsung kommer officiellt att lyfta slöjan på Galaxy Tab S 8 och 9.7 nästa månad. Två surfplattor som den koreanska tillverkaren naturligtvis erbjuder något nytt, inte bara på hårdvarusidan utan också ur designperspektiv. På programmet, en skärm inte längre med ett förhållande 16: 9 utan 4: 3-förhållande och en metallram.
Publicerad under helgen på Onleaks Twitter-konto, avslöjar denna första synligt officiella återgivning av Galaxy Tab S 9.7 designen av Samsungs nästa Super AMOLED-surfplatta. Som vi redan sett kommer det att vara den tunnaste surfplattan på marknaden eftersom dess tjocklek kommer att vara bara 5,4 mm mot 6,1 mm för iPad Air 2. Observera att “Hem” -knappen fortfarande ligger under skärmen men när den hålls vertikalt och inte längre horisontellt.
Det är i en design som liknar Galaxy Tab A att nästa surfplatta från Samsung kommer men med mycket mer avancerade tekniska egenskaper. Vi kommer särskilt att hitta en stor 9,7-tums Super AMOLED-skärm med en definition av 2048 x 1536 pixlar, a 64-bitars octo-kärnprocessor med 3 GB RAM och 32 GB lagringsutrymme som kan utökas via micro SD. Micro SD-kortplatsen visas också tydligt bredvid SIM-kortplatsen.
De två surfplattorna kommer att erbjudas både i en Wifi-version och i en Wifi + LTE-version med Kategori 6 4G vid 300 Mbits och allt kommer naturligtvis att drivas av Android Lollipop. Vi hittar också en 8 megapixel fotosensor på baksidan och en 2,1 megapixel främre kamera.
Via