För att hjälpa sina abonnenter blockerade i Europa på grund av den exceptionella situationen kopplad till Coronavirus som påverkar kontinenten, erbjuder Free dem 4 gånger mer 4G-data, dvs. 100 GB / månad istället för de vanliga 25 GB från Europa. En operation som träder i kraft från idag och pågår till den 30 april 2020.
Free fortsätter att multiplicera solidaritetsgester under denna period av inneslutning. Några dagar efter att ha erbjudit 2 timmar gratis samtal till abonnenter på 2 € -paketet och några veckor efter att ha multiplicerat med 20 4G + datakuvertet som ingår i 2 €-abonnemanget, vilket ökar det från 50 MB till 1 GB, detta är en ny förbättring som Free Mobile-abonnenter har rätt till.
Vi lär oss denna tisdag 31 mars, via ett pressmeddelande operatören multiplicerar med 4 volymen mobilt internet i 4G från Europa som ingår i gratis mobilabonnemang till 15,99 € / månad för Freebox-abonnenter annars 19,99 € / månad. Ingen speciell procedur att ta för att dra nytta av denna fördel eftersom justeringen av deras paket sker utan extra kostnad, automatiskt och omedelbart.
En mycket märkbar gest från Free som följer och kommer sina abonnenter till hjälp under denna period av hälsokris, precis som Sosh och Orange som erbjuder 10 GB extra mobilt internet för sina kunder som överskrider deras plan.
Läs också: Inneslutning: Gratis ökar 4G-hastigheten om du överskrider din dataplan