Orange har just formaliserat Livebox 5, som kännetecknas av sin nya design och ett något förbättrat tekniskt ark. Fiberabonnenter kommer att kunna dra nytta av en fördubblad mottagningshastighet, från 1 Gb / s för Livebox 4 till 2 Gb / s som delas för den nya rutan. Uppströmshastigheten ökar till 600 Mb / s. Ingen WiFi 6 i programmet eller 10 Gb / s-anslutning.
Som förväntat har Orange precis lyft slöjan på Livebox 5, som inte längre har några hemligheter. Designnivå, den skiljer sig från sin föregångare genom sitt mer kompakta utseende och har ventilationsgaller på överdelen. Operatören lanserar en ny låda med en enkel design med reducerade dimensioner. Och särskilt, den erbjuder inte en skärm på framsidan till skillnad från tidigare versioner. Karakteristisk nivå ökar de föreslagna priserna både i mottagning och sändning.
Orange tillkännager också bättre energieffektivitet, vilket motsvarar löften om en mer miljöansvarig Livebox 5. Denna låda är designad av återvunna material, vilket inte är mycket förvånande med tanke på kvaliteten på ytan som inte är särskilt premium. Alla dessa eftergifter tillåter minska koldioxidavtrycket med 29% av den nya rutan jämfört med Livebox 4.
Livebox 5: Orange formaliserar sin nya ruta med en nedladdningshastighet på upp till 2 Gb / s delad
Den första stora innovationen är fördubbling av mottagningshastigheten för fiberabonnenter. Inga 10 Gb / s som med gratis men orange prenumeranter med Livebox Up / Pack Open Up-erbjudanden kan dra nytta av en delad hastighet på 2 Gb / s med Livebox 5. Med andra ord får rutan denna inmatningshastighet, men kommer bara att kunna skickas upp till 1 Gb / s utdata på flera enheter samtidigt.
För att dra nytta av denna hastighet optimalt rekommenderar operatören en trådbunden anslutning via Gigabit Ethernet-portarna. Detta nedåtgående flöde är associerat med en maximal uppladdningshastighet som ökar till 600 Mb / s. Återigen är det dubbelt så mycket som på Livebox 4.
ingen WiFi 6, ingen 10 Gb / s-anslutning
Det tillverkas återigen av Sagemcom. Enheten är utrustad med en Broadcom BCM68380 dual-core SoC klockad vid 600 MHz. Denna processor är inte längre helt ny eftersom den har funnits sedan 2016 men Orange anser att den är tillräckligt kraftfull för att säkerställa lådans funktioner utan problem. När det gäller WiFi, medan vi förväntade oss WiFi 6-kompatibilitet som SFR’s Box 8, Orange är nöjd med WiFi 5 (802.11ac) i 4 × 4 MIMO, på 2,4 GHz- och 5 GHz-banden. Operatören motiverar detta val med det faktum att ”wifi 6-utrustningen i Frankrike bara är 1%”.
Livebox 5 drar ändå nytta av “intelligent WiFi” som är baserat på patentskyddade patent. Den kan analysera kanaler och frekvenser för att välja de bästa för att säkerställa optimal prestanda. När det gäller frånvaron på 10 Gb / s anser Orange att infrastrukturen ännu inte finns där och inte heller tillräcklig utrustning.
Livebox 5: de nya Orange-paketen
Det kommer att lanseras i morgon den 10 oktober med nya erbjudanden. Prenumeration Livebox Up fiber är 30,99 euro per månad i tolv månader sjunker sedan till 49,99 euro / månad. De Open Up-paketet (mobil + låda) är 28,99 euro / per månad i tolv månader sedan 52,99 euro per månad. Med paketet kan kunder på begäran dra nytta av en andra åtkomst till TV-tjänster med en andra avkodare eller Orange TV-nyckel.