Orange bekräftar på nytt sin avsikt att demontera Frankrikes kopparnätverk ADSL. År 2030 syftar den sittande operatören till att demontera all denna åldrande infrastruktur, vars underhållskostnader kommer att öka. Orange har redan genomfört flera tester för att dra konturerna av denna storskaliga demontering. Tillsynsmyndigheter kommer att följa arbetet noga.
Frågan från våra kollegor från Le Figaro bekräftade Fabienne Dulac, vice VD för Orange och VD för Orange France, FAI: s avsikt att bli av med kopparnätverket till 2030. Kopparnätverket installerades till stor del på 1970-talet och förbinder fortfarande mer än 30 miljoner franska hushåll.
Operatören har aldrig dolt sin avsikt att demontera nätverket, som används för transitering av PSTN-telefon och ADSL-internetåtkomst., i Frankrike. Förra året redogjorde Orange också för hur man tänker demontera de tusentals kilometer kopparkablar som korsar Frankrike. För att sänka kostnaderna, siktar FAI på att sälja vidare koppar som utvunnits från de 110 miljoner kilometer kablarna.
För att förbereda sig för fientlighetens början förklarar Orange att det redan har genomfört flera tester i Frankrike. Arbetet börjar 2023, säger Orange. Samma år kommer Orange inte längre att sälja ADSL-paket. Det är inte förvånande att övergivandet av kopparnätverket främst motiveras av den hektiska utbyggnaden av optisk fiber. I slutändan bör optisk fiber ersätta ADSL-nätverket. “För första gången kan mer än hälften av de franska hushållen, exakt 57%, anslutas till fiber ” Fabienne Dulac går framåt.
Om samma ämne: Gratis, SFR och Bouygues anklagar Orange för att inte längre underhålla sitt ADSL-nätverk
Konkurrensverket ber Arcep att övervaka Orange
Orange demonteringsprojekt är under noggrann granskning av tillsynsmyndigheter. Nyligen bad konkurrensmyndigheten Arcep, telekompolis, att följa ärendet noga. “Vi har noggrant undersökt frågan om att byta från kopparnätverket till FttH-nätverket och konsekvenserna kopplade till nedmonteringen av kopparnätverket av Orange, både för denna operatör och för de andra operatörerna som kommer att påverkas ” förklarar Konkurrensverket.
Myndigheten frågar telekom-gendarmen ”för att säkerställa att de vidtagna åtgärderna inte i onödan gynnar eller missgynnar vissa operatörer och inte försvagar den nuvarande konkurrensdynamiken ”. Med detta i åtanke bör Arcep sakta ner Oranges entusiasm. Vad tycker du om övergången till kopparnätverket? Vi väntar på din åsikt i kommentarerna.
Källa: Le Figaro