Orange kommer att sälja en del av sina fiber- och mobilnät. Under presentationen av den nya strategiska planen ”Engage2025” lyfte Stéphane Richard, VD för den sittande operatören, slöjan över koncernens projekt. Orange kommer särskilt att skapa enheter som är dedikerade till förvaltningen av sina nätverkstorn och sälja upp till fyra miljoner FFTH-uttag för att öka distributionen av sitt fibernät.
”För sin FTTH-infrastruktur kommer Orange att fortsätta investera på egen hand för att uppfylla sina åtaganden i måttligt täta områden (AMII) i Frankrike. Å andra sidan kan Orange, beroende på möjligheten, gå samman med partners i vissa områden ”meddelar Stéphane Richard onsdagen den 4 december 2019.
I detalj kommer operatören att lansera ett dotterbolag som heter Orange Concessions 2020, rapporterar Univers Freebox. Detta dotterbolag “kommer att samla de fyra miljoner försäljningsställena för lokala myndigheters RIP (Public Initiative Networks) och som Orange är en koncessionshavare ”. Genom att sälja förvaltningen av en del av sin FFTH-infrastruktur hoppas Orange att uppnå 36 miljoner lokaler berättigade till fiber 2023.
Läs också: Orange ersätter kopparnätverket med optisk fiber till 2030
Tack vare detta dotterbolag kommer Orange att kunna “kontrollera” dess investeringar, understryker Stéphane Richard. Den obestridda ledaren inom optisk fiber, ISP har för avsikt att försvara sin tron. Dessutom kommer skapandet av dotterbolaget att göra det möjligt för Orange att “utnyttja potentiella utvecklings- eller konsolideringsmöjligheter på denna marknad”.
På mobilen, Orange tillkännagav skapandet av “TowerCos”, dedikerade enheter för att hantera sina 40 000 nätverkstorn i Europa. Precis som Bouygues Telecom, Altice eller Vodafone kommer Orange att skapa dessa enheter i de flesta europeiska länder. De första TowerCos kommer att lanseras i Spanien och Frankrike från 2020.
På lång sikt planerar operatören att gruppera sina enheter i europeiska Towercos.“Det är ett fordon som gör det möjligt för oss en möjlig roll för konsolidering på europeisk nivå” tillägger Stéphane Richard. För några dagar sedan kämpade Orange också för en sammanslagning av telekom i Europa.
Källa: Freebox Universe