Player Devialet som medföljer Freebox Delta säljs nu på LeBonCoin till ett startpris på € 450. För vissa freenauts, som har prenumererat på erbjudandet i början av december, verkar enheten därför onödig.
“Till salu helt ny gratis devialet-spelare komplett med 2 fjärrkontroll och låda” tillkännager en användare på LeBonCoin, webbplatsen som listar annonser i Frankrike. Mannen erbjuder höljet för 500 €. På Free erbjuds enheten till 480 €, betalas i fyra omgångar utan kostnad eller över 48 månader.
Prenumeranter säljer Player Devialet för Freebox Delta på LeBonCoin
Det här är inte den enda annonsen som har dykt upp de senaste dagarna, rapporterar Les Numériques. En annan annons erbjöd spelaren till 480 €. “Jag behövde inte spelaren, jag bestämde mig för att sälja den igen (köpet var obligatoriskt vid tidpunkten för registreringen” förklarade Internetanvändaren. ”Jag säljer min gratis Delta devialet-spelare
utmärkt skick som nytt, jag säljer det eftersom jag inte behöver det ” garanterar en annan säljare, vars erbjudande är 450 €.
För vissa Freebox-prenumeranter är Player Devialet verkligen inte till någon nytta. ““Jag har redan ett 5.1-ljudsystem som jag är nöjd med”, “Jag använder en Apple TV” eller “Jag har redan en Android-box och högtalare”, rapporterar säljare ifrågasatta.
Läs också: prenumerationsinnehåll, pris och kostnader, allt om Freebox Delta
Återförsäljningen av spelaren är inte ett juridiskt problem. Enheten tillhör helt abonnenten, även i händelse av avslutning. I händelse av att kapslingen misslyckas kan situationen dock vara lite mer komplicerad. Är Free’s garanti giltig för icke-abonnenter? För närvarande förblir vi i mörkret.
För att anpassa sig till efterfrågan har Free beslutat att starta en billigare Freebox Delta S-prenumeration utan Netflix, Canal eller Devialet-spelare. Erbjudandet erbjuds till ett pris av 39,99 euro per månad utan åtagande mot 59,99 euro per månad under fyra år (sedan 49,99 euro) för hela prenumerationen. Så antalet spelare på begagnadmarknaden borde inte heller gå igenom taket.
Separerad från lådan kan spelaren fortfarande fungera som en hemmabio, en enkel Bluetooth-högtalare och låter dig också komma åt Netflix eller YouTube. Free har å sin sida beslutat att inte sälja Player Devialet separat, för det skulle bli dyrare, förklarar Xavier Niel, grundare av operatören. Kommer du att falla för spelaren via en begagnad webbplats?