SFR formaliserar det vi redan hade lagt märke till under en tid: varje gång en konkurrent (Free, Bouygues Telecom eller till och med Orange via Sosh) lanserar ett kampanjerbjudande, svarar operatören vid den röda torget omedelbart med en bra plan.
Altice höll en presskonferens torsdagen den 11 april 2019. Gruppen återvände särskilt till den goda formen för SFR-ögonblicket, som fick abonnenter på det fasta Internet som på mobilen 2018. Men som vi rapporterade det till dig För några månader sedan var operatören tvungen att offra för detta, särskilt genom att sänka priset på sina paket och genom att delta i eskaleringen av kampanjer där Free och Bouygues Telecom deltar särskilt. Som ett resultat sjönk SFR: s intäkter 2018 medan alla andra lampor är gröna.
SFR anpassar sig till kampanjer från Free och Bouygues Telecom
En antagen strategi. “Så snart ett prispris erbjuds kommer vi att anpassa oss”, förklarar Alain Weill, VD för Altice France, i kommentarer rapporterade av Le Parisien. En trend som vi redan såg hos Bouygues Telecom: nu, några timmar efter tillkännagivandet av en ”bra plan” av en operatör, reagerar konkurrensen. Altice formaliserar här bara situationen. Dessutom har vi för närvarande en Red by SFR-kampanj på 10 euro per månad för 30 GB-paketet (utan förpliktelse, fast pris som inte ökar efter 10 månader, SIM-kort faktureras till 10 euro).
Annars tillät evenemanget Patrick Drahis grupp att meddela ankomsten av 4G + vid 1Gb / s vid SFR i tio städer i slutet av 2019. Uppenbarligen försökte journalisterna på plats att få veta mer om Altice-SFR-konflikten mot Free på sändningsrättigheterna för BFM- och RMC-kanalerna på Freeboxes. “Vi kan inte ge efter för Free’s diktat, detta skulle ifrågasätta de avtal som redan undertecknats med Bouygues och Canal”, sa Alain Weill. Förhandlingarna har stoppat och Iliads ISP vägrar att ge upp ännu ett öre till. Altice grep CSA för att försöka lösa frågan.